Vsakemu Slovencu 300 evrov in 16 dodatkov manj?
Da je v Sloveniji mogoče uvesti univerzalni temeljni dohodek (UTD), ki bi vsakemu Slovencu na račun odprave 16 socialnih transferjev omogočal prejemanje 300 evrov mesečno, je zapisano črno na belem. Tako je povedal izr. prof. dr. Igor Pribac z ljubljanske filozofske fakultete.
Dokazno je tudi, da uvedba UTD in prenova socialnega sistema države ne bi prinesli dodatnih obremenitev državnega proračuna, »nasprotno, odlive bi celo za malenkost zmanjšala«, je za naš portal povedal dr. Pribac. Dokaze je zapisala dr. Valerija Korošec v svoji študiji Predlog UTD v Sloveniji – zakaj in kako.
Od kje 300 evrov?
Do zneska UTD v višini 300 evrov mesečno so vodila načela, da mora biti UTD materialni temelj, na katerem je mogoče graditi življenje v smislu zagotavljanja eksistenčne varnosti, da sistem UTD ne sme poslabšati finančnega položaja najbolj ogroženih (zaželeno pa je, da bi izboljšal občutek socialne varnosti za večino uporabnikov slovenske socialne države), da bi naj UTD bil v nekem smiselnem razmerju do drugih vrst dohodka, piše dr. Koroščeva v predlogu.
Ali je vsakemu Slovencu 300 evrov dovolj?
Nadalje je dr. Pribac dejal, da »marsikdo meni, da je predlog preskromen in da ne rešuje eksistenčne stiske tistih na dnu. Res je, da ne dosega praga revščine, vendar daje neko gotovost vsem, ki živijo v strahu pred izgubo službe ali so prekarni delavci«. Dodaja, da koncept UTD odpravlja situacijo brez prvega nadomestila za brezposelnost ter daje vsaj začetni občutek varnosti in ljudi spodbudil k proaktivi, ki iskanju rešitev in sprememb. Dolgoročno naj bi UTD prispeval k prestrukturiranju trga dela, utrjeval naj bi sektor socialne ekonomije in omogočal izbiro slabše nagrajenih del, ki prinašajo večje notranje zadovoljstvo, je še povedal dr. Pribac.
Kateri socialni transferji bi se ukinili?
Po zgoraj omenjenem predlogu bi uvedba UTD nadomestila do zdaj znana naslednja nadomestila:
- nadomestilo za čas porodniškega dopusta,
- nadomestilo za nego in varstvo otroka,
- očetovsko nadomestilo,
- otroški dodatek,
- starševski dodatek,
- dodatek za veliko družino,
- pomoč ob rojstvu otroka,
- denarno nadomestilo za primer brezposelnosti,
- denarna socialna pomoč (izredna denarna pomoč in trajna denarna pomoč pa bi morali biti smiselno prilagojeni),
- državna pokojnina,
- varstveni dodatek,
- subvencija za znižano plačilo za vrtec,
- subvencija šolske prehrane in dijakov,
- subvencija prevoza za dijake in študente,
- subvencija študentske prehrane,
- republiške štipendije oziroma štipendije, dodeljene na podlagi socialnega položaja.
Kolikšna je realnost uvedbe koncepta UTD pri nas?
»Prepričan sem, da vprašanje danes ni več, če UTD da ali ne, temveč kakšen UTD uveljavljati,« je na vprašanje o tem, če je koncept UTD v Sloveniji realen ali ne, odgovoril dr. Pribac in dodal, da kljub sprejemu ideje med ljudmi sam predlog UTD ni dobil ustrezne podpore.
»Neznosno je, da študija ni doživela nobene strokovne kritike, ki bi dokazala, da njeni izračuni (izračuni avtorice predloga, op. a.) ne držijo, doživela pa je splošno ignoranco strokovnjakov, ki še naprej širijo prepričanje, da je uvedba UTD nad možnostmi slovenske družbe,« je zaključil dr. Pribac.
Monika Kern – Podjetje Data d. o. o., poslovne storitve
Potrebujete finančno svetovanje?
Obrnite se na Datine strokovnjake.Za ponudbo pokličite na 01 600 15 30 ali pišite na data@data.si.
Prispevek je bil prvič objavljen na spletni strani www.data.si.